Osmý největší italský ostrov Ischia leží v severní části Neapolského zálivu a je součástí kampánských ostrovů. Od pevniny je vzdálen asi 30 kilometrů, rozlohou zaujímá skoro 47 km2 (na šířku má 10 kilometrů, na délku 7 kilometrů) a obyvatel zde žije asi 60 tisíc. Ostrov se dělí na 6 obcí - Casamicciola Terme - první turistické a lázeňské středisko na ostrově, které bylo roku 1883 zemětřesením úplně zničeno. Navštívit můžete třeba továrnu na výrobu keramiky nebo místní observatoř, Barano d Ischia, Forio - na západní straně Ischie, najdete zde nádherné písečné pláže, spoustu historických kostelů, Ischia - hlavní město ostrova s 16 tisíci obyvateli. Dělí se na 2 části – Porto a Ponte. Porto je přístavní centrum ostrova a Ponte bývalá rybářská obec s historickou částí, kde najdete katedrálu, hrad nebo muzeum, Lacco Ameno - první obydlená osada na ostrově, dnes menší lázeňské letovisko s rybářským přístavem, které leží na úpatí Monte Vico. Ve 20. století si zde italská honorace budovala přepychové vily. Dominantou je skála ve tvaru houby. A nakonec Serrara Fontana - na jihu ostrova, na svazích nejvyššího vrcholku Monte Epomeo. Na nedalekém výběžku Punta Sant Angelo, který je spojen písečnou pláží s ostrovem, najdete zbytky věže, která byla zbořena v roce 1809.
Převážně hornatý ostrov je sopečného původu, nejvyšší vrchol Epomeo má 789 m.n.m. Pod ostrovem se dosud projevuje sopečná činnost, i když poslední erupce zde byla v roce 1302, další můžou nastat i v budoucnosti. První důkaz o osídlení ostrova pochází z roku 3500 př.n.l., od 7. století př.n.l. byl ostrov obýván Řeky a od 1. století př.n.l. zase Římany, který ostrov nazvali Aenearia. Ti zde také založili první termální lázně. V dalších stoletích byla Ischia okupována mnoha národy, např. Vandaly nebo Normany. Od 13. století patřila francouzskému království a od 15. století zase španělskému. Během napoleonských válek ostrov zase obsadili Francouzi až do roku 186, kdy už konečně Ischia až dosud patřila jen Itálii.
Na ostrově panuje středomořské klima s průměrnou teplotou v zimě 10 stupňů a v létě kolem 25 stupňů. Díky vulkanickému původu je zde přes sto termálních pramenů, fumarol (horké páry z vnitrozemí) a horkých písků. Spousta termálních lázní zde umožňuje léčit pacienty s revmatologickými, dermatologickými a jinými nemocemi. Vyrábí se zde také různé kosmetické přípravky, pro zábaly se používá sopečná hlína. Nejznámějšími termálními parky na ostrově jsou Negombo, Castiglione, Tropical park nebo Poseidonovy zahrady. Na ostrov se z pevniny dostanete asi za hodinu a půl trajektem z přístavu Casamicciole do neapolského přístavu. Lodí si můžete také udělat výlet na vedlejší ostrov Capri. Ostrov je propojen jednou hlavní silnicí, autobusová doprava je zde výhodná a hlavně jezdí často a podle jízdního řádu.